Yasmin Doğum Kontrol Hapı Hakkında Herşey

admin 04 Mayıs 2012 0
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Hakkında Herşey

Yasmin Nedir?
Yasmin özellikle Avrupa ülkelerinde sıklıkla tercih edilen ve gebe kalmayı önleyen bir ilaçtır. Pek çok etkisi bulunmasına rağmen benzer özelliklere sahip haplar arasında en az yan etkisi bulunan ilaç olarak dikkat çekmektedir.

Yasmin Gebeliği Nasıl Engeller?

Yasmin gebeliği engelleyici etkisini, yumurtalıklardan yumurta atılmasını engelleyerek sağlamaktadır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra rahmin vajinaya açılmakta olan bölümlerinde yer alan salgıları da değiştirmektedir.

Yasmin yapı olarak gebe kalmayı engelleyen etkili bir doğum kontrol hapıdır.

İstatistiki verilere göz atmamız gerekirse, ülkemizde doğum kontrol hapları arasında en fazla satışı yapılan hap olarak ön plana çıkmaktadır.

Yasminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Yasminin laboratuar ortamında kanıtlanan bir yan etkisi bulunmamasına rağmen kadınlarda kan damarlarında tıkanma veya pıhtı oluşmasını sağladığı düşünülmektedir. Bu durum pek çok görüş tarafından doğum kontrol haplarını karalama kampanyası olarak yorumlanmaktadır.

Son dönem de Antalya’da bir hemşirenin doğum kontrol hapı kullandığı ve kalbinin pıhtı oluşturduğu da tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı yasmin veya benzer özellikte bir doğum kontrol hapı kullanan insanların bu özelliklerine özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

Bu özelliğinden dolayı hemen hemen tüm doğum kontrol haplarında atar veya toplar damarlarında problem yaşayan insanlar tarafından kullanmamalarını belirten uyarılar da bulunmaktadır.

Yasmin Kanama Yapar Mı?

Yasminin kanama yaptığını ortaya çıkaran bir bulgu bulunmamaktadır. Kadınların en fazla sordukları konu ise yasminin yan etkiler üzerinedir. Doğum kontrol hapları arasından bir tercih yapmanız gerekiyorsa gönül rahatlığı ile yasmini tercih edebilirsiniz. Tüm bu özelliklerine rağmen tehlikelerinin de farkında olmanız gerekmektedir.

Pek çok etkisi olduğu kanıtlanan yasminin kadınlarda psikolojik olarak bazı etkilerde oluşturulduğu ortaya çıkarılmıştır. Bin kadın üzerinde yapılan bir çalışma ile kadınların yasmin kullanmadan öncesine göre kullanımdan hemen sonra eşlerini daha fazla kıskandıkları ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı bu tarz ilaçlar alınırken her türlü yaşanacak psikolojik dalgalanmalara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kalp hastaları ve aileden dolayı damar rahatsızlıkları bulunan insanların bu ilacı kullanmamaları gerekmektedir. Migren ve çeşitli mide rahatsızlıklarında da aynı şekilde yasminin bazı tehlikeleri ortaya çıkmaktadır.

Bu tarz ilaçları kullanan kadınların büyük bir çoğunluğu için yasminin akla gelen ilk ilaç olduğu ve doğrudan bu ilacı tercih ettikleri bilinmektedir. Bu tercihlerinde pek de haksız sayılmazlar yine de tüm bunlara rağmen yasmin kullanılırken özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

En azından partnerinizin risk grubu içerisindeyseniz, gözünün açık olması da büyük sağlık sorunlarının yaşanmadan yada henüz başındayken atlatılmasına neden olabilir.

Bazı yan etkileri ise şunlardır:

-Özellikle yan yattığınız zamanlarda bacaklarda oluşan ve tek taraflı olarak geniş bir kısma yayılan şiddetli ağrılar
-Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar

-Konuşma bozuklukları ve cisimleri bozuk, bulanık yada çift görme

-Konuşurken zorluk çekmek yada kelimeleri toparlayamamak

Her ne kadar yasmine karşı özellikle yan etkilerinden dolayı insanları bilinçlendirmeye çalışsak da piyasada mevcut bulunan hapların arasında en fazla tercih edilen ve en güvenilir olanı olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım.

Bir doğum kontrol hapından yardım alınması gerekiyorsa ve bize hangisini kullanmanız gerektiğini danışıyorsanız size yasmini kullanmanızı öneririz. Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi yasmin ülkemizde de en fazla tercih edilen gebelik önleyici haptır.

Yasmin Doğum kontrol hapını kullanan bayan ziyaretçilerimizin yorumları.

bahar diyor ki:
13 Ocak 2012, 14:17 tarihinde.

3 aydır Yasmin kullanıyorum 27yasındayım. Herzaman fit bir vücuda sahip oldum fakat hapı kullanmaya basladıgımdan beri gobek ve basen bolgesınde kilo alımı oldu. Ayrıca selulit olusumu oldugunu da farketmekteyim. Bu degişiklikler spor yapan bir kişi olmama karsın olmustur. Bırakmak istiyorum fakat alternatif bir çözüm bulamıyorum. Spiral kullanmak istemiyorum.

selen diyor ki:
06 Ocak 2012, 23:19 tarihinde.

slm arkadaşlar lütfen şu polikistik overde bitkisel karışımları kullananlar tekrar adres ve bilgi verebilirler mi .çokk teşekkürler…

whiterose diyor ki:
04 Ocak 2012, 22:30 tarihinde.

ben yeni evliyim düğünden önce yasmin kullanmaya başladım yaklaşık 22 gün falan düğünümden sonra rahatsızlandım şiddetli başağrısı mide bulantısı istifra gitmediğim hastane kalmadı sürekli mr çektirdim günden güne fenalaştım ve tıp fakültesi acile kaldırıldım beyindeki toplar damarda damar tıkanıklığı oluşmuş günlerce ölümle savaştım çok şükür şuan kurtuldum hergün iğne oluyorum haplarda cabası benim gibi olan iki bayanda tv çıkmıştı kısacası benim yaşadıklarım çok zordu sizlerde böyle hapları çok iyi bi doktordan onay almadan test yapmadan kullanmayın çünkü sonuçları çok ağır oluyor

ldy diyor ki:
30 Aralık 2011, 02:10 tarihinde.

21 yaşındayım 2 gün önce yasmin kullanmaya başladım selülit ve varis yapmasından çok korkuyorum yasmin kullandıktan sonra bu sikayetleri olan war mı?

naz diyor ki:
20 Aralık 2011, 11:09 tarihinde.

arkadaşlar ben bundan 5 yıl önce falan dr kist olduğunu söyledi ve bana yasmin kullanmamı tavsiye etti inanılmaz derecede kilo aldım o kadar zayıftım ki kemilerim sayılıyordu neredeyse. ve temmuzun 6sında düğünüm oldu aile hekimlerinin verdiği haplardan aldım yine aynı şekilde şiştimm :( bende bıraktım

gamze diyor ki:
15 Aralık 2011, 23:13 tarihinde.

3 yıldır belirli aralıklarla yasmin kullandım hala kullanmaktayım fakat ara verdigim dönemlerimle karşılaştırılırsa ve bununla beraber benim bazı günler unutup ertesi gün iki tane içtigimi veya geriden takip ettigimi eklersek, gögsümde sıkışma, regli agrısına yakın bir agrı geceleri huzursuzluk ateş basması söz konusu

aylin diyor ki:
19 Kasım 2011, 17:30 tarihinde.

zannedersem bu haplar saç dökülmesi yapmıyor.bence haptan değildir…. selin hanım.hap unutulunca başka bir paket alınıp tamamlanıyor sanırım.ama emin değilim.çünkü korunma amaçlı içmiyorum hapımı…tedavi için içiyorum ben.

YORUM YAP »